Krimidoma.cz - Krimi zprávy

Hlavní nabídka
Hlavní zprávy
Fotogalerie nehod
Krimi zprávy TV Prima

Krimi zprávy z regionu

03.03.2010, 12:20 hod.

Mladíci zachycení kamerou jak hajlují jsou volní. Soud ledabyle posoudil důkazy

Ústí nad Labem: Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil ve středu rozsudek Okresního soudu v Teplicích nad Janem Dufkem a Petrem Nikolukem, kteří byli obžalováni z hajlování. Předsedkyně senátu Jana Hájková zrušení rozsudku zdůvodnila jeho formálními i věcnými chybami, mimo jiné ledabylým hodnocením důkazů.

Šestadvacetiletý Dufek a pětadvacetiletý Nikoluk byli odsouzeni na osmnáct a šest měsíců nepodmíněně. Soud prvního stupně je uznal vinnými z propagace a podpory hnutí potlačujících práva a svobody člověka. Toho se měli dopustit, když na oslavě v baru Cobra v Duchcově pod vlajkou se svastikou polonazí hajlovali a vykřikovali mimo jiné Sieg Heil!. Nahrávka se později dostala na internetové stránky hnutí Antifa. Dufek dostal větší trest, protože mu soud přičetl ještě jeho další skutky – mimo jiné nedovolené ozbrojování, podvod, krádež a neoprávněné držení platební karty.

Oba obžalovaní se odvolali proti vině i výši trestu. V odvolání uváděli, že se na věc už téměř nepamatují, že k žádnému hnutí nepatří ani je nepodporují, a upozorňovali na některé rozpory v důkazech. Státní zástupce i advokát Nikoluka věnovali velkou pozornost době, kdy se měl skutek stát. Ta nebyla nikdy prokázána, i když podle několika svědků se oslava konala někdy před šesti či sedmi lety, a tedy se na jednání obžalovaných vztahovala promlčecí lhůta. Státní zástupce připustil nedostatky přípravného líčení i samotného dokazování v procesu a navrhl, aby byl rozsudek zrušen a věc vrácena znovu k soudu první instance.

Odvolací senát kromě zrušení části rozsudku o hajlování potvrdil Dufkův trest za ostatní skutky a uložil mu rok vězení s podmíněným odkladem o dva roky.

Předsedkyně senátu v odůvodnění kritizovala chyby soudu první instance, který vedl teplický soudce Miroslav Čapek. „Řada důkazů neměla k projednávanému skutku žádný vztah. Z výpovědí svědků nebylo zřejmé, ke kterému důkazu – fotografii hovoří. Znalecký posudek byl pořízen ještě před sdělením obvinění, ačkoliv v tomto případě nehrozilo nebezpečí prodlení. Jako důkaz ho proto nelze připustit. Soud vůbec neřešil dobu, kdy se věc stala. Přitom pro její posouzení to bylo velmi důležité. Nedostatky přípravného řízení byly tak závažné, že měl soud případ vrátit státnímu zastupitelství k dořešení,“ uváděla předsedkyně senátu Naděžda Hájková.

Oba obžalovaní odcházeli od soudu spokojeně: „Snad to podruhé u soudu v Teplicích dobře dopadne, ale určité obavy pořád mám,“ řekl agentuře Mediafax Dufek.

zdroj: Mediafax
autor: Karel Rouc





Komerční sdělení: 




Půjčky a úvěry ve Vašem městě - KamProPůjčku.cz



Nejčtěnější za týden
Nejčtěnější za měsíc


Fotogalerie nehod
Náhodné foto (další foto zde)


Krádeže, loupeže, nehody, přestupky, vraždy, znásilnění.... Aktuální krimi zpravodajství ze všech měst ČR.

Celá ČR  Praha  Jižní Čechy  Jižní Morava  Severní Čechy  Severní Morava  Střední Čechy  Východní Čechy  Západní Čechy  Všechna města  Policie pátrá  Foto nehod
© Krimidoma.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Krimidoma.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: reklama@nekultura.cz
Krajská města:   Brno  České Budějovice  Hradec Králové  Jihlava  Karlovy Vary  Liberec  Olomouc  Ostrava  Pardubice  Plzeň  Praha  Ústí nad Labem  Zlín  
TOPlist